Ekosystém nápojárskej skupiny Kofola ČS
Čapovaná Kofola alebo Vinea. Čaje a kozmetika Leros. Chutné šaláty Super Bowl v UGO. Najnovšie čapované pivo Litovel, Zubr alebo Holba. To nie je všetko!
Vitaj pri free analýze od Gafrik Research venujúcej sa nápojárskej skupine Kofola ČeskoSlovensko.
Viac ako 100+ odberateľov sa zaujíma o lokálne firmy a investičné poznatky. Prihlás sa k odberu aj ty.
Hlavným predmetom činnosti skupiny Kofola je výroba a predaj prevažne nealkoholických nápojov. Po novom, Kofola vstúpila už aj do sektora pív. Kofola ČeskoSlovensko je súčasťou skupiny Kofola, jedného z popredných výrobcov a distribútorov nealkoholických nápojov v v Slovinsku, Chorvátsku a Poľsku, zároveň patrí k top hráčom v ČeskoSlovensku. Skupina vyrába svoje produkty so starostlivosťou a láskou.
Dnešný pohľad:
Ekosystém Kofoly
Zdroje príjmov
Ako Kofola zarába
(Ne)vydarené nákupy Kofoly od svojho IPO
Hodnoty a budúci výhľad
Osobný názor autora
1. Ekosystém Kofoly
Už to nie je len Kofola. Skupinu Kofola tvoria silné regionálne značky v rôznych kategóriách, ktoré ako celok vytvárajú silný nápojový ekosystém. Tu je zoznam hlavných kategórií skupiny:
🧋Sýtené nápoje: Aktuálne hlavným ťahúňom je produktová rada so sýtenými nápojmi na čele s Kofolou, Vineou a Targa Florrio. Ako môžeme vidieť na grafe nižšie, aktuálne portfólio tvorí 8 vlastných značiek a 3 značky, ktoré distribuuje na trhoch, v ktorých firma pôsobí.
🧃Nesýtené nápoje: Kategóriu s nesýtenými nápojmi tvorí Jupí, Voćko a Lero.
💧Vody: Druhou najväčšou produktovou radou z portfólia skupiny tvoria stolové, minerálne a dojčenské vody. Z portfólia najznámejšia u nás na Slovensku je stolová voda Rajec a minerálne vody Šaratica (z rýchli váš krok) a Kláštorná. Potom ďalšie známe značky sú české minerálky Korunní a Ondrášovka. Kofole tiež patrí Radenska, ktorá je celosvetovo známa značka minerálnej vody so sídlom v Slovinsku. V rámci trhu označeného ako Adriatic sem patria tiež značky vôd Studena a Studenac. Kofola tiež oficiálne distribuuje minerálky značky Vincetka a Evian.
🫗Sirupy: Medzi sirupy patria značky Jupík, ktorá je známa hlavne na Českom a Slovenskom trhu a poľské značky Nasze Domowe a Premium Rosa.
🥗 Freshbary a šaláty: Za touto kategóriou sa skrýva sieť freshbarov a salatérií UGO, kde v ponuke nájdeš zdravé jedlo a rôzne druhy štiav.
☕ Ďalšie: Do tejto kategórie patria všetky ďalšie značky ako je Semtex s energetickými a funkčnými nápojmi a značkami káv Trepallini a Café Reserva. Leros je český výrobca farmaceutických bylinných zmesí, bylinných, ovocných aj ďalších čajov. Pod touto značkou firma v Čechách a na Slovensku zaisťuje výkup liečivých rastlín pre vyrábané zmesi. Čaje a bylinné zmesi predáva nielen na domácom trhu, svoje zastúpenie má aj na mnohých miestach celého sveta.
🍺Pivo a cider: V marci tohto roka 2024 firma Kofola Group rozšírila svoj nápojársky ekosystém vstupom do nového odvetvia pív s novými značkami pív Holba, Litovel a Zubr. Spolu s cidermi P.H.Prager tak vzniká nová kategória.
Napriek tomu, že portfólio skupiny zahŕňa viac ako 30 prevažne etablovaných a uznávaných značiek so širokým trhovým podielom, kľúčovou značkou skupiny je stále Kofola.
2. Zdroje príjmov
Zdroje príjmov Kofoly sa sústreďujú na výrobu nápojov v štyroch produktových radách: sýtené nápoje (vrátane kolových nápojov), nesýtené nápoje, druhy balenej vody a sirupy. Spolu tieto kategórie predstavovali 86,1 % príjmov Skupiny v roku 2023 (v roku 2022: 86,3 %). Nárast predaja Sýtených nápojov bol spôsobený predajom predovšetkým Kofoly, Viney a Royal Crown Coly. Ako môžeme vidieť, produktová rada Fresh & Bars po rokoch covid obmedzeniach začína zvonu rásť. V roku 2025 sa dozvieme bližšie info ako sa bdue dariť novej produktová rade pív (Beers), ktorá začala byť súčasťou Kofoly od marca tohto roka.
3. Ako Kofola zarába
Pozrime sa na finančný motor poháňajúci nápojársky biznis Kofoly.
Tržby v troch hlavných segmentoch v roku 2023 medziročne vzrástli o +10,3 % na 8,69 miliardy Kč:
🇨🇿🇸🇰 Segment ČeskoSlovensko medziročne vzrástol o +10 % na 6,2 mld. Kč.
🇸🇮🇭🇷 Jadranský segment medziročne vzrástol o +7,3 % na 1,5 mld. Kč.
🥙 🌿 Segment Čerstvosti a Byliniek medziročne vzrástol o +17,4 % na 0,96 mld. Kč.
Tržby podľa produktovej rady v roku 2023 medziročne vzrástli rovnako, a to o +10,3 % na 8,69 miliardy Kč:
🧋Sýtené nápoje medziročne vzrástli o +14,7 % na 3,39 mld. Kč.
🧃Nesýtené nápoje medziročne vzrástli o +3,6 % na 0,7 mld. Kč.
💧Voda medziročne vzrástli o +7,3 % na 2,83 mld. Kč.
🫗Sirupy medziročne vzrástli o +5,5 % na 0,54 mld. Kč.
🥗 Freshbary a šaláty medziročne vzrástli o +22,2 % na 0,48 mld. Kč.
☕ Produktová rada Ďalšie medziročne vzrástla o +6,9 % na 0,72 mld. Kč.
Kofola dosiahla Hrubú maržu 44,73%.
Náklady na predaj a Predajné, Marketingové, Distribučné a Administratívne náklady zahŕňajú:
Náklady na predaj 4,8 mld. Kč.
Predajné, Marketingové, Distribučné náklady 2,48 mld. Kč.
Administratívne náklady 0,7 mld. Kč.
Kofola dosiahla Prevádzkovú maržu 8,6%.
Spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko za kalendárny rok 2023 dosiahla čistý zisk 368,9 miliónov Kč, čo predstavuje medziročný nárast o +39,8%.
Čistá zisková marža Kofoly je 4,25%.
Takže, čo si o tom všetkom myslieť?
Je jasné, že Kofola mala v roku 2023 pomerne silný výkon s pozitívnym medziročným rastom tržieb vo všetkých hlavných segmentoch a produktových radách. Čo je vidieť aj na raste tržieb, ktoré medziročne vzrástli +10,3 % na 8,69 miliardy Kč, čo je pozitívne.
Hrubá marža 44,73 % je solídna, čo znamená, že spoločnosť má zdravú mieru ziskovosti po odpočítaní priamych nákladov na výrobu alebo poskytovanie služieb.
Z tej nízkej prevádzkovej 8,6% a ziskovej marže 4,25% možno konštatovať, že manažment Kofoly začiatkom minulého roka 2023 očakával zníženie objemov v produktovej rade Sýtených nápojov, čím reagovali a prispôsobili nákladové štruktúry, aby podporili predaje. Za poklesom objemu o -7,9 % stoja dva hlavné dôvody:
rastúce náklady odzrkadľujúce ceny vstupov a
inflácia v povinných výdavkoch domácností spolu s poklesom kúpnej sily domácností.
4. (Ne)vydarené nákupy Kofoly od svojho IPO
Od svojho IPO v novembri 2015 skupina Kofola uskutočnila mnoho významných krokov, ktoré rozšírili produktové portfólio ako aj upevnenie postavenia značky.
Významné nákupy, distribúcie a spustenie vlastných značiek a služieb:
2015:
Po dohode s rakúskym výrobcom ovocných džúsov a čajov rodinnej firmy Rauch sa dohodla od januára 2015 na distribúciu jeho výrobkov v Česku a na Slovensku.
V tomto roku skupina Kofola urobila zásadný krok v expanzii do zahraničia. Pred koncom roka 2015 firma oznámila, že po dlhých vyjednávaniach s pivovarom Laško, podpísala kúpnu zmluvu na akcie s odkladacími podmienkami na slovinskú značku minerálnych vôd Radenska. Všetky odkladacie podmienky boli splnené, Kofola zaplatila kúpnu cenu. Slovinská firma patrí medzi najväčších výrobcov nápojov na Balkáne. Okrem minerálnej vody Radenska produkuje aj tradičnú slovinskú limonádu Ora alebo ochutené vody Oaza.
Kofola vstupuje na Burzu cenných papírů Praha. Upisovanie sa začalo v novembri 2015 a skončilo sa prvého decembra s upisovacou cenou 424,30 CZK, resp. 19 EUR. S jej akciami sa obchodovalo na pražskej i varšavskej burze a cez Slovenskú sporiteľňu si ich mohli kúpiť aj Slováci. Verejne sa s akciami začalo obchodovať druhého decembra kedy cena akcií vyskočila na svoje ATH a to dosiahli výšku 515 CZK, resp. 23 EUR. Pôvodne sa plánovalo ponúknuť 275 000 nových akcií a 825 000 akcií vtedajšieho investora Enterprise Investors. Nakoniec sa z dôvodu veľkého záujmu investor rozhodol odpredať až 1 225 000 existujúcich akcií, takže v ponuke bolo nakoniec celkovo 1 500 000 akcií, skoro o polovicu viac ako plánovali - aj napriek tomu to bolo iba 7 % z celkového objemu akcií firmy. Vstup Kofoly na burzu bol mimoriadne úspešný. Firma predala akcie za 765 miliónov českých korún, z toho bol novo získaný kapitál v hodnote viac ako 140 miliónov korún, čo je takmer 5 miliónov eur. Ten plánovala použiť na ďalšiu expanziu a akvizície.
Zvyšný objem peňazí, teda 625 miliónov českých korún získal Enterprise Investors, ktorý realizoval čiastočný (6 %) exit z Kofoly. Vo firme si ponechal ešte 37,3 % podiel.
2016:
Od januára 2016 Kofola začala vyrábať a dodávať na chorvátsky trh produkty z portfólia spoločnosti PepsiCo.
Kofola expanduje na Balkán. Nápojarska skupina kúpila od popredného chorvátskeho výrobcu nápojov Badel 1862 tri tradičné značky nealkoholických nápojov Vočko, Nara a Inka a tiež podpísali dohodu o distribúcii nápojov v segmente HORECA.
Kofola kupuje od Podravky chorvátsku značku minerálnych vôd Studenac. Spoločnosť Radenska do svojho portfólia po prevzatí spoločnosti Studenac privítala túto rovnomennú minerálnu vodu a tiež pramenitú vodu Studena a sirupy Lero.
Kofola odstúpila od zmluvy o kúpe WAD Group (Water Holding) a nedostane sa tak k ďalším slovenským nealko značkám ako je Budiš, Gemerka a Šofocola. Dôvodom boli podmienky pre schválenie slovenským Protimonopolným úradom.
Skupina Kofola požiadala o stiahnutie svojich akcií z varšavskej burzy. V najbližších rokoch sa totiž chce sústrediť predovšetkým na to, aby bola atraktívna pre investorov, ktorí obchodujú na burze v Prahe.
2017
Skupina Kofola podpísala so zástupcami spoločnosti Premium Rosa zmluvu o kúpe 100% podielu vo firme, čím reaguje na zvyšujúci sa dopyt v oblasti zdravej výživy. Premium Rosa je perspektívna firma, ktorá v súčasnej dobe zaznamenáva dvojciferné nárasty predaja. Spoločnosť má vo svojom portfóliu dve značky, Premium Rosa a „Nasze Domowe“ (v preklade „Naša domáca“). Firma pôsobí v prémiovom segmente a vyrába vysoko kvalitné prírodné produkty, ako sú napríklad sirupy, šťavy a džemy. Produkty Premium Rosa možno nájsť v obchodoch a supermarketoch v Poľsku aj v zahraničí, kde sa tešia veľkému záujmu, dokonca v tak vzdialených krajinách, ako je Južná Kórea.
Sieť freshbarov a salaterií UGO kúpila od firmy Titbit výrobňu čerstvých šalátov.
2018
Kofola mieri do bylinkového biznisu. Spoločnosť kúpila 100%-ný podiel v tradičnej českej firme LEROS, a to vrátane výrobných kapacít a všetkých zamestnancov. Cesty dvoch českých značiek s dlhoročnou tradíciou sa po niekoľkých desiatkach rokoch opäť spojili. Firma LEROS je výrobca zmesí z liečivých rastlín a vysoko kvalitných prírodných čajov, kedysi ešte pod svojím pôvodným názvom Liečivé rastliny - Zbraslav dodávala pre Kofolu tie správne bylinky pre výrobu rovnomenného nápoja. V Kofole týmto krokom vzniká ďalší zdravý pilier, ktorý sa opiera o bylinky a autentické suroviny.
Kofola kúpila mŕtvu značku - minerálnu vodu Kláštorná. Kláštorná si vďaka komplikovanej vlastníckej histórii prešla zložitými obdobiami a takmer sa na ňu zabudlo. Cieľom Kofoly bolo túto vysoko kvalitnú minerálnu vodu oživiť.
2019:
Skupina kúpila stopercentný podiel v spoločnostiach Karlovarská Korunní a Ondrášovka, čím rozšírila svoje portfólio o tradičné české minerálne vody a zároveň si na českom trhu posilnila svoju pozíciu v kategórii balených vôd.
Kofola vstupuje do biznisu s kávou. Zakladatelia spoločnosti Espresso, manželia Moravcoví, podpísali so zástupcami Kofoly zmluvu na predaj 100% podielu. Spoločnosť Espresso prináša na slovenský a český trh nielen kávu Café Reserva, ale aj srílanské čaje Dilmah a k tomu zodpovedajúci servis a kultúru. Vďaka tejto akvizícii si Kofola rozšírila svoju ponuku pre gastro zákazníkov o ďalšie významné kategórie.
Kofola ČeskoSlovensko predáva 100% akcií spoločnosti Hoop Polska poľskej firme Ustronianka.
2020:
Kofola na trh uviedla novú značku kávy Trepallini. Na začiatku príbehu novej značky stáli kávoví majstri: Federico Bonomi, majiteľ rodinnej pražiarne, ktorá vyrába kávu už od roku 1886, Simone Pecora z kávového inštitútu ARC, ktorý obchoduje so zelenou kávou z rovníkových oblastí a garantuje jej kvalitu, a ľudia z firmy Cimbali, výrobcu kávovarov so 150-ročnou skúsenosťou. Distribuovať ju chce nielen do gastronómie, ale aj do domácností prostredníctvom vlastného e-shopu.
Ostravská firma vstupuje do segmentu remeselných ciderov a limonád. Firma kúpila 100% podiel českého výrobcu F. H. Prager i receptúry a výrobné technológie.
Kofola ČeskoSlovensko sa v apríli 2020 stáva vlastníkom 100 % podielu v spoločnostiach Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Touto kúpou rozširuje svoje portfólio o tradičné české značky minerálnych vôd a zásadne posilňuje svoju pozíciu v kategórii balených vôd.
2021:
Spoločnosť Kofola rozšírila svoje produktové portfólio. Verí v chuť spotrebiteľov po kvalitných produktoch, preto na trh uvádza novú, vlastnú prémiovú značku citrusových limonád s vyšším obsahom ovocnej šťavy Targa Florio, v originálnom dizajne inšpirovanom tradičnými sicílskymi automobilovými preteky s rovnakým názvom, ktoré sa konajú od roku 1906.
2022:
Spoločnosť spustila nový projekt Cirkulka, vďaka ktorému do obchodov aj veľkých reťazcov rozšíri svoje portfólio tradičných nápojov vo vratných sklenených fľašiach. Týmto krokom Kofola napĺňa svoj dlhoročný cieľ so znižovaním záťaže životného prostredia a k bezodpadovému riešeniu.
Kofola rozvíja svoj ambície vo svete e-commerce, spustila vlastný e-shop plný originálnych a od srdca pripravených kúskov (nateraz) oblečenia.
Po tom, čo firma Kofola ČS Group spolu s miestnymi starostami v Rajeckej doline získala certifikáciu časti Rajeckej doliny ako BIO lokality pre voľný zber bylín, sa v roku 2022 rozhodla upriamiť pozornosť na zadržiavanie vody v krajine. Firma založila neziskovú organizáciu Kvapka Rajeckej doliny, ktorá má realizáciu vodozádržných opatrení, čím sa prispeje k prirodzenému kolobehu vody v krajine, zmiernia suchá a pomôžu aj k ochladeniu krajiny.
2023:
V roku 2023 Kofola položila základný kameň poľnohospodárskej divízie. Skupina týmto krokom chce pochopiť jej surovinovú základňu, preto sa rozhodla investovať do oblasti, ktorá je pre nich nezvyčajná. Približne 60 hektárov ovocných sadov v Úsovsko a 200 hektárov kávových plantáží v Kolumbii.
Nápojárska spoločnosť v januári oznámila, že v rámci rozvoja svojho inkubátora zameraného na startupové a udržateľné projekty, podporí krnovskú firmu Záhradné OLLA. Tá vyrába hlinené zavlažovacie nádoby, ktoré pomáhajú šetrenie vodou. Záujem o ne bol v tomto roku opäť väčší, než aký bolo možné uspokojiť. Kofola sa rozhodla stať sa tretinovým partnerom Záhradnej OLLY a zainvestovať zhruba milión korún do jej rozvoja.
Spoločnosti Mattoni 1873 a Kofola v máji 2023 podpísali dodatok k zmluve so spoločnosťou GP Alliance o kúpe tretinových akciových podielov v spoločnosti General Plastic. Tá je slovenským výrobcom horúco-pranej PET vločky a PET preforiem, z ktorých sa vyrábajú PET fľaše. Vďaka tomu získajú nápojári možnosť efektívne zavádzať princípy cirkulárnej ekonomiky do svojho podnikania. Zostávajúca tretina akcií zostáva pôvodnému majiteľovi, teda skupine GP Alliance podnikateľa Jána Sabola.
2024:
V januári 2024 spoločnosť nadobudla 49% podiel v spoločnosti MIXA VENDING, ktorá sa zameriava na prevádzkovanie nápojových a potravinových automatov. Súčasťou zmluvy je trojročná opcia pre Kofolu na získanie väčšinového podielu v spoločnosti. V roku 2022 spoločnosť MIXA VENDING dosiahla obrat vyše 170 miliónov Kč a EBITDA vyše 36 miliónov Kč.
V januári 2024 spoločnosť Kofola založila novú dcérsku spoločnosť Supplo s.r.o., ktorá je určená pre B2B predaj produktov a služieb prostredníctvom modelu Marketplace.
V októbri 2023 spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko oznámila svoj zámer stať sa majiteľom jabloňových sadov na úpätí Nízkeho Jeseníka. Transakcia nadobudla v januári 2024 platnosť a sady v Libíne sa stali ďalšou súčasťou rodinnej nápojárskej firmy. Cez svoju dcérsku spoločnosť PRAGEROVY SADY LIBINA vlastní Kofola bezmála 60 hektárov sadov na Úsovsku. Odkúpila ich od spoločnosti ÚSOVSKO, od ktorej už v minulosti odoberali jablká na výrobu čerstvých štiav UGO.
V marci 2024 spoločnosť PIVOVARY TRIANGL sa stala 100 % vlastníkom Pivovary CZ Group a FONTÁNA PCZG. Akcionármi TRIANGL sú Kofola ČeskoSlovensko(51 %), RSJ PE SICAV (29 %) a ÚSOVSKO (20 %). Spoločnosť Pivovary CZ Group rozvíja tradičné značky piva Holba, Zubr a Litovel. Skupina Kofola sa touto kúpu sa na regionálnej úrovni dostane do ďalšej kategórie, v ktorej môže využiť svoje obchodné, distribučné a marketingové know-how. V roku 2022 Pivovary CZ Group dosiahla obrat cez 1,3 miliardy Kč a EBITDA vyše 250 miliónov Kč. Za rok 2023 pivovar dosiahol obrat 1,44 miliardy Kč, čo predstavuje medziročný nárast o +12,8 %.
Ako môžeme vidieť na grafe, od svojho vstupu na pražskú burzu môžeme skonštaako keby sa akciám firmy nedarilo a pritom každoročne uskutočňuje významné kroky pre rozšírenie a upevnenie svojho nápojárskeho ekosystému.
5. Hodnoty a budúci výhľad
Hodnoty:
Kofola miluje prírodu. Príroda je firmu vo všetkých smeroch ten najlepší učiteľ. Neplytvá zdrojmi a kde to ide, snaží sa to vracať rovnako, ako berie. Snaží sa myslieť cirkulárne, a teda v širších súvislostiach a v odpade vidieť zdroj.
Za každým výrobkom stoja kvalitné suroviny. Kofola sa vytvára iniciatívu a snaží sa poznať celú životnú cestu, od semienka až po produkt, aby si bola istá, že používa len to najlepšie. Pustila sa do dobrodružstva v podobe pestovania vlastných bylín, ktoré v spolupráci s miestnymi obyvateľmi, ale aj svojimi zamestnancami zberá a spracováva. Ako už bolo spomenuté, firma kúpila vlastné ovocné sady a kávové polia.
Firma sa snaží chrániť svoje prírodné bohatstvo a to vodu. Hlavná iniciatíva sa vykonáva v spomínanej Rajeckej doline a podobné aktivity plánuje aj Čechách.
Hlavnou filozofiou je, že najlepší obal je žiadny obal, pretože prevencia odpadu je lepšia ako recyklácia ... a tým pádom najlepšie sú čapované!
Kofola dáva prednosť zelenej energii, znižuje množstvo odpadu, používa lokálne suroviny a keď už niečo preváža, tak prednostne kamiónmi s pohonom na CNG. Krôčik po krôčiku mení svoje počínanie tak, aby sa ešte v tejto dekáde mohla byť uhlíkovo neutrálna.
V neposlednom rade firma verí svojim ľuďom - teda zamestnancom.
Budúci výhľad:
Ako už avizujú aktuálne novinky z tohto roka a zverejnené hospodárske výsledky za rok 2023, môže to naznačovať medziročný rast objemov 4-7% a 9-12% rast tržieb. V kontexte rizík možno očakávať predovšetkým v podobe zvýšenia DPH na cukor, čo sa môže prejaviť na predajoch pre retail i v gastronómií. Management Kofoly počas konferenčného hovoru v tomto roku očakáva organický výhľad (bez započítania nových akvizícií, najmä v podobe Pivovarov CZ) tržieb na hladine 7%.
Toto je asi skôr zbožné želanie, ale pevne verím, že Kofola pod svoje krídla dostane tiež takmer zabudnutú minerálnu vodu Korytnica, ktorá obsahuje vysoký podiel železa. Podľa štatistík, až 95 % žien v EÚ trpí nedostatkom železa a pohár tejto vody pomáha pri únave, či inej fyzickej, či psychickej záťaži. Ako pri Kláštornej, aj tu platí, že sa za značkou skrýva komplikovaná história.
6. Osobný názor
Ako môžeme vidieť na grafoch vyššie, Kofola každoročne uskutočňuje významné kroky pre rozšírenie a upevnenie svojho nápojárskeho ekosystému a napĺňa svoj dlhoročný cieľ. Určite treba zohľadniť fakt, že rast firmy spomalil covidové šialenstvo. Samotná firma sa v tom čase nachádzala v problémom. Podarilo sa jej zotrvať a nasmerovať správnym smerom. Hodnoty firmy sú jasné naprieč celou produktovou radou. Firma sa zaujíma ako o prírodu, tak aj o zdravie svojich zamestnancov i zákazníkov. Ak toto nie je ESG v právnom slova zmysle, tak potom potom asi tento pojem stráca na význame.
Za ostatné 3 roky firma Kofola zaznamenala stabilný rast tržieb. Len akosi, cena akcií to dostatočne nereflektuje. Vypadá to tak ako keby investori nejavili dostatočný záujem o akcie Kofoly, ktoré je v našich končinách jednoznačným nápojárskym lídrom. Aktuálne P/E dosahuje 16,47. Akcie sú aktuálne -35,66 % pod uvádzacou cenou a od svojho ATH dokonca až -47,57 %, kedy sa začalo s akciami verejne obchodovať. Od vtedy akcie na pár momentov len klesajú. Pravda, za minulý rok 2023 akcie si pripísali +13,11 %, ale v tomto roku sa akcie pohybujú okolo 0%.
Na základe silných fundamentov za posledných 10 rokov a aktuálnom smerovaní firmy, tieto informácie trh stále nezapočítava a cena akcií je podhodnotená. Do budúcna možno od Kofoly očakávať budúci rast.
Disclaimer: Obchodovanie je riskantné a môžete prísť o časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nereprezentujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Poznámka autora (Tu je Miro 👋🏼): Pohľady a názory vyjadrené v tejto analýzy sú výlučne moje vlastné a nemali by sa považovať za finančné poradenstvo ani za názory akejkoľvek inej organizácie.
Získajte pre svoju firmu vlastný graf
Máte záujem vytvorenie vlastného grafu pre vašu organizáciu alebo značku, prípadne o analýzu spoločnosti, či iný typ spolupráce? Vyplňte tento formulár a ja sa vám ozvem.