Gafrik Research Bulletin (GRB)

Každý z nás sa denno denne stretáva s produktami alebo službami mnohých firiem. V dnešnej dobe každý z nás používa telefón ako iPhone alebo Samsung, navštevuje Facebook, či Youtube, chodí sa najesť do McDonaldu, na kávu zájde do Starbucksu alebo si dopraje čapovanú Kofolu, ide sa obliecť do Zary, kúpi si botasky Nike, popri tom počúva hudbu cez Spotify, vozí sa na Tesle, či Škodovke alebo používa na cestovanie Uber, ubytovanie hľadá cez AirBnB, potraviny si chodí nakúpiť do Tesca, poistku má uzavretú v Allianzi, bankový účet si vedie v Slovenskej sporiteľni, nákupi bitcoinu robí cez Coinbase a večer si sadne za Netflix alebo si zahrá hru na Xboxe, či Playstation. Toto všetko sú príklady značiek a firiem, ktoré všetci dobre poznáme.

Verím, že si sa stretol s menami ako je Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Elon Musk (Tesla), Jeff Bezos (Amazon), Jack Ma (Alibaba), Bernard Arnault (LVMH) i Mark Zuckerberg (Meta/Facebook). Z našich končín to môže byť Patrik Tkáč (J&T), či zosnulý Peter Kellner (PPF). Alebo dámy ako Doris Fischer (GAP), Alice Schwartz (Bio-Rad), Alice Walton (Walmart), Yang Huiyan (Country Garden) a mnoho ďalších mien. Sú to dámy i páni, ktorí majú jedno spoločné. Všetci stoja za spoločnosťami, v ktorých majú podiel. Vďaka tomuto podielu patria medzi najbohatších ľudí doma i vo svete.

Aj TY môžeš byť bohatí, či bohatá! Ako? Ako investor, ktorý investuje svoje finančné prostriedky do akcií firiem, ktoré sa verejne obchodujú na burzách. Svojou snahou investovať do akcií firiem si vytváraš podiel vo firme a súčasne si z dlhodobého hľadiska buduješ majetok. Ako poďakovanie ti to firma, do ktorej investuješ svoje peniaze, vracia formou dividendy alebo spätným odkupom akcií, čím sa zvyšuje ich cena.

Lenže v našich končinách ešte stále nie je zaužívané a populárne investovanie do akcií firiem tak, ako je investovanie do nehnuteľností, dlhopisov, alternatívne investovanie (obrazy, víno, zlato atď.), či ETF. Sú firmy i youtuberi, ktorí sa naozaj snažia ľudí motivovať, aby si riešili dôchodkový pilier alebo popri tom všetkom robia osvetu finančnej gramotnosti. Napriek tomu čísla ukazujú, že k 1. septembru 2021 na bežných účtoch Slovákov leží 22,8 miliardy eur.

Ako ľudí motivovať, aby investovali svoje peniaze, a tým si budovali svoj majetok? Čo je dôležitejšie, aby nemali voči tomu odpor? Odpoveď sú PRÍBEHY. Naozaj! Veď ľudia si už od nepamäti rozprávali a posúvali príbehy. Gafrik Research ti chce prinášať príbehy firiem v podobe analýz, Gafrik Research Bulletin je free newsletter o novinkách firiem a v pripravovanom podcaste sa s ľudmi budeme rozprávať o firmách, prípadne o sektoroch a trhoch, v ktorých firmy pôsobia. Popri tom všetkom budú vysvetľované krkolomné a nudné finančné pojmy. Na svoje si určite prídu ako laici, tak aj ľudia znalí investovania.

Začať môžeš tým, že navštíviš stránku www.gafrikresearch.sk, kde nájdeš prvé analýzy o hernom priemysle, o firme Apple a jeho ekosystéme zážitkov a o legendárnej hernej značke Atari. Potom sa prihlás do Gafrik Research Bulletinu, kde ti na mail raz za týždeň prídu novinky o firmách, komentáre, analýzy, iné zaujímavosti a dokonca v ňom nájdeš odporúčania na podcasty, filmy, seriály, blogy a knihy. Pre bližší kontakt môžeš dať like alebo follow na sociálnej sieti: Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram alebo Youtube.

Ak potrebuješ poradiť, konzultovať, do čoho investovať alebo stojíš za firmou, ktorá chce investovať, môžeš sa na mňa obrátiť. Spoločne sa na tvoj problém pozrieme, preberieme to a nájdeme vhodnú možnosť investovania. Vítané sú aj dlhodobé spolupráce.

Teším sa!

Miro Gáfrik

Subscribe to Gafrik Research Bulletin

Bulletin plný noviniek dátovej vizualizácie firiem, digitálnych aktív, startupov a a vlastného podcastu.

People

Gafrik Research

Data Storytelling. Research & Deep dive analysis of companies, startups and digital assets. Podcast