Bulletin

Každý z nás sa denno-denne stretáva s produktami alebo službami mnohých firiem. V dnešnej dobe každý z nás používa telefón iPhone od Apple alebo smartphone od Samsungu, navštevuje Facebook, či Youtube, chodí sa najesť do McDonaldu, na kávu zájde do Starbucksu alebo si dopraje čapovanú Kofolu, ide sa obliecť do Zary, kúpi si botasky Nike, popri tom počúva hudbu cez Spotify, vozí sa na Tesle, či Škodovke alebo používa na cestovanie Uber, ubytovanie hľadá cez AirBnB, potraviny si chodí nakúpiť do Tesca, poistku má uzavretú v Allianzi, bankový účet si vedie v Tatra banke, nakúpi Bitcoinu robí cez Coinbase a večer si sadne za Netflix alebo si zahrá hru na Xboxe, či Playstation. Toto všetko sú príklady značiek a firiem, ktoré všetci dobre poznáme.

Verím, že si sa stretol/stretla s menami ako je Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Elon Musk (Tesla), Jeff Bezos (Amazon), Jack Ma (Alibaba), Bernard Arnault (LVMH) i Mark Zuckerberg (Meta/Facebook). Z našich končín to môže byť Patrik Tkáč (J&T), či zosnulý Peter Kellner (PPF). Alebo dámy ako Doris Fischer (GAP), Alice Schwartz (Bio-Rad), Alice Walton (Walmart), Yang Huiyan (Country Garden) a mnoho ďalších mien. Sú to dámy i páni, ktorí majú jedno spoločné. Všetci stoja za spoločnosťami, v ktorých majú podiel. Vďaka tomuto podielu patria medzi najbohatších ľudí doma i vo svete.

Aj TY môžeš byť bohatí, či bohatá! Ako? Ako investor, ktorý investuje svoje finančné prostriedky do akcií firiem, ktoré sa verejne obchodujú na burzách. Svojou snahou investovať do akcií firiem si vytváraš podiel vo firme a súčasne si z dlhodobého hľadiska buduješ majetok. Ako poďakovanie ti to firma, do ktorej investuješ svoje peniaze, vracia formou dividendy alebo spätným odkupom akcií, čím sa zvyšuje ich cena.

Lenže v našich končinách ešte stále nie je zaužívané a populárne investovanie do akcií firiem tak, ako je investovanie do nehnuteľností, dlhopisov, alternatívne investovanie (obrazy, víno, zlato atď.), či ETF. Sú firmy i youtuberi, ktorí sa naozaj snažia ľudí motivovať, aby si riešili dôchodkový pilier alebo popri tom všetkom robia osvetu finančnej gramotnosti.

Ako ľudí motivovať, aby investovali svoje peniaze, a tým si budovali svoj majetok? Čo je dôležitejšie, aby nemali voči tomu odpor? Odpoveď sú PRÍBEHY. Naozaj! Veď ľudia si už od nepamäti rozprávali a posúvali príbehy. Gafrik Research ti preto prináša príbehy firiem formou (finančných) analýz v kombinácii dátovej vizualizácie (storytelling with data).

Začať môžeš tým, že sa prihlásiš do Bulletinu od Gafrik Research alebo navštíviš domovskú stránku www.gafrikresearch.sk, kde nájdeš tiež rôzne analýzy s vizualizáciami o českom a slovenskom kapitálovom trhu ako aj zo sveta. Pre bližší kontakt sa môžeme spojiť cez: Twitter, Threads, Facebook, LinkedIn, Instagram alebo Youtube.

Teším sa na naše spojenie!

Miro Gáfrik

Subscribe to Gafrik Research

Analýzy a novinky firiem, značiek a trhov prostredníctvom vizualizácie dát.

People

Data Storytelling. Research & Deep dive analysis of companies and brands